Bakepol Lublin 2017

Wizyta przedszkolaków

W ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć w naszej firmie grupę przedszkolaków z Przedszkola Słoneczko w Szubinie.
W ramach tej niezwykłej wizyty dzieci mogły zobaczyć jak krok po kroku, począwszy od konstruowania, po cięcie stali, jej gięcie, spawanie i malowanie produkowane są maszyny piekarnicze.
Największą frajdę dzieciom sprawił wypiek bułek i drożdżówek – zafascynowane obserwowały jak pieczywo rośnie w piecu i nabiera koloru.

Sweet Targi Katowice 2017

ExpoSweet Warszawa 2017

Stal i blachę tniemy sami!

Produkcja maszyn i urządzeń piekarniczych w naszej firmie zaczyna się od cięcia blachy. Na filmie przedstawiamy cięcie elementów do pieców elektrycznych GT....

Polagra 2016 Poznań

Sweet Targi 2016 Katowice

IBA 2015 Monachium

Wyposażyliśmy największą na Śląsku piekarnię

W Zabrzu piekarnia KŁOS otworzyła największą na Śląsku rzemieślniczą piekarnię. Budynek zajmuje powierzchnię 7 tysięcy metrów kwadratowych. Docelowo będzie w nim powstawało około 25 ton pieczywa na dobę: 26 tysięcy różnorodnych bochenków chleba i 45 tysięcy bułek. Produkcje na taka skalę z zachowaniem wysokiej jakości wypieku mogą zagwarantować tylko najlepsze maszyny, charakteryzujące się bezawaryjnością a zarazem prostota obsługi.

Choć nowa piekarnia zachwyca rozmachem i umaszynowieniem, firma KŁOS nie rezygnuje ze starych receptur i rodzinnego charakteru swojej działalności. Między innymi ten czynnik zadecydował o tym, że w piekarni swoje miejsce znalazły urządzenia oznaczone logiem IBIS. Nasze miesiarki charakteryzują się indywidualnym doborem prędkości obrotów miesidła, co pozwala na dopasowanie maszyny do ciasta a nie jak to do tej pory było ciasta do urządzenia. Dzięki tym parametrom receptury naszych dziadków są możliwe do odtworzenia.

Bakepol 2015 Lublin

Polagra 2014